Ръководител: доц. д-р Соня Иванова
ИНФОРМАЦИЯ ЗА ОТДЕЛА
Основни направления на научноизследователската работа:
Приоритетите на изследователската дейност на научния колектив произтичат от фундаменталната реформа на общата европейска политика в земеделието, генетическата структура на съвременните породи и съхраняването на отечествените, включени към Националния генофонд на страната. Това изисква бързо адаптиране към новите условия и търсене на алтернативни възможности, насочени както към изискванията на потребителите, така и към природосъобразното отглеждане на животните.
Основни задачи:
Поддържане на Националния генофонд от биволи, говеда, свине и овце в млечно направление;
Разработване на оптимизирани методи на селекция;
Генетическо усъвършенстване и съхранение на развъжданите породи и отродия домашни животни;
Поддържане на генетическата структура на различни видове домашни животни;
Повишаване на генетическото разнообразие чрез интродукция на генна плазма;
Прилагане на линейното развъждане при различните видове и породи животни;
Съхранение на автохтонните породи, като източник на генноразнообразие;
Разработване на схема за поддържаща селекция на автохтонните породи;
Използване на биотехнологичните методи за повишаване на репродуктивната ефективност;
Култивиране, криоконсервация и трансплантиране на ембриони.
Създадени и внедрени научни разработки в полза на практиката:
Създадени са високопродуктивни породи и линии животни;
Разработени са съвременни, ефективни системи за селекция и усъвършенстване на породи и хибриди;
Успешно прилагане на модерни репродуктивни биотехнологии;
Разработена и внедрена технология за получаване и имплантиране на биволски ембриони на национално и международно ниво с цел генетическо усъвършенстване на биволската популация;
Разработена развъдна програма по биволовъдство;
Разработени развъдни програми по свиневъдство.
Притежавани сертификати за създадени породи:
Сертификат от 2002 г. за биволи с млечно направление, порода „Българска Мурра“.
Сертификат от 2005 г. за овца „Синтетична популация Българска млечна“.
Сертификат от 2002 г. за свиня двулинеен хибрид „Шумен“.
Сертификат от 2002 г. за свиня трипороден хибрид „Шумен 2“.
Международно сътрудничество
„Improvement of Buffalo Breeding in Turkey“, 1994-2002.
„Improvement of Tailand buffalo on basis of Bulgarian Murrah breed “ 2003 – 2006.
„Усъвършенстване на репродуктивната биотехнология, ембриотрансфер при различни видове животни“, Китай – 2006-2009.
„Buffalo knowledge, production and economy improvement in Mediterranean area“, COST, Èталия
„Изучаване на репродуктивната способност на свине-майки при чистопородно развъждане и кръстосване в условията на племенните свинезаводи и промишлени стопанства“, Русия – 2004-2007.

НАУЧНИ СЪТРУДНИЦИ В СВИНЕВЪДСТВО

ПРОФ. ДН РАДКА ДИМОВА НЕДЕВА
Завършила е ВИЗВМ –гр. Стара Загора през 1984г., специалност зооинженерство. От 1987г. и понастоящем е научен работник в Земеделски институт – Шумен, отдел „Хранене и технология на отглеждане на селскостопанските животни”. Има придобити научни степени – Доктор (PhD ) и Доктор на науките (DSc) и от 2017 г. академична длъжност Професор. Има краткосрочна специализация в Белгия през 1999г. Член е на Експертен съвет по животновъдство към Селскостопанска академия от 2007-2012 г., а от 2012 до 2017 е и негов председател. Член на СНС по системи на отглеждане и производство на животинска продукция – 2007-2010 г. Била е член на комисия в НАОА през 2011г. Ръководител на курсове по агроекология и фермер-земеделец в Земеделски институт – Шумен. Научен секретар на ЗИ-Шумен от 2006-2009 г, зам. директор от 2010 до 2024г. Участвала е в 24 научно изследователски проекта съм ССА и 7 бр. проектa с външни организации, вкл. и международни. Ръководител на 2 защитили докторанта. Има 127 научни публикации.
Регистър на академичните длъжности и дисертации към НАЦИД
Web of Science Researcher ID: DVP-2598-2022
Scopus Author Identifier: 35812383800
ORCID: 0000-0001-9586-6621

ДОЦ. ДН ЖИВКО ЛАЗАРОВ НАКЕВ
Завършил ВИЗВМ – Стара Загора, специалност „Животновъдство“ през 1992 г.
Постъпил като научен сътрудник в Института по свиневъдство гр. Шумен през 1994 г.
Защитил дисертация на тема: „Прогнозиране съдържанието на постно месо в трупа на свине от породите Голяма бяла и Ландрас“ – 2007 г.
Научни интереси:
– генетика и селекция,
– качество на трупа и месото при селскостопанските животни.
Работи по следните научни направления:
Фенотипна и генетична характеристика на свинете от породата Белгийски Ландрас; Изпитване на кланичните качества на чистопородни и хибридни свине; Влияние на храненето върху кланичните качества на угоени свине; Качество на трупа и месото.
Публикувал 73 научни труда. Участвал в 14 научни проекта от които 2 с международно участие. Ръководител на един проект.
Член на Експертен съвет и работна група по разработване на регресионно уравнение за определяне качеството на свинските кланични трупове по системата „SEUROP“.
„Developing of а system for classification of scald pig carcasses in alignment with the EU scale – RDP Livestock Services В.В. of Zeist (Agreement, 85/21.03.01 )“; „PIG CAS“ Участвал в работни срещи по проблемите за разработване и внедряване на прогнозни уравнения за определяне качеството на свинските кланични трупове по системата „SEUROP“, както и в обучението на окачествители на свински кланични трупове проведено от МЗГ.
Регистър на академичните длъжности и дисертации към НАЦИД
Web of Science Researcher ID: DJL-5913-2022
Scopus Author Identifier: 36151089000
ORCID: 0000-0002-0848-640X

ДОЦ. Д-Р СОНЯ ГЕОРГИЕВА ИВАНОВА
Завършила Висш институт по зооинженерство и ветеринарна медицина в Стара Загора през 1988 г., специалност зооинженерство. През 1989 г. е постъпила като научен сътрудник в Научноизследователски институт по свиневъдство, гр. Шумен, в секция „Технология и поведение”. През 2003 г. е защитила дисертация на тема: „Изследвания върху консумацията на вода при различни категории свине“ .
Направленията, от които се интересува, са в областта на биологичното животновъдство и устойчивите системи на отглеждане на животните, Източнобалканската свиня като ценен генетичен ресурс, добавки към фуражите като заместители на антибиотиците и алтернативни средства за профилактика и лечение. Работила е по методи за намаляване замърсяването на околната среда, поведение на свинете, технологии на отглеждане на свинете. Има 45 публикации, и съавторство в три книги. От 1989 г. до 2007 г. е участвала в 10 научно-изследователски проекта на НЦAН. Работила е по научни проекти по Пета рамкова програма („Energy generation from welfare friendly straw systems for pigs) и Шеста рамкова програма (Sustaining animal health and food safety in organic farming). През периода 2003-2004 г. е била на специализация във Университета на Вагенинген, Холандия, по проблемите на амониевите емисии и отлагането на минерални вещества на пасищата в биологичното свиневъдство.
Участвала е в международни научни конференции в Германия и Дания; семинари в Германия, Щвейцария и Полша по проблемите на биологичното животновъдство; международна конференция „Партньорство в биологичното земеделие“ в София; в Дания и Гърция – в работни срещи за формиране на научно-изследователски консорциуми. В продължение на три години е била редовен участник в семинарите, организирани от Института по биологично земеделие, Дриеберген, Холандия по теми: „Healthy soil, healthy crops, healthy people“; „Towards animal oriented methods of rearing animals in organic production systems“; „Measuring food quality: concepts, methods and challenges“. Преминала е през многобройни курсове и обучения по създаване и мениджмънт на научно-изследователски и други проекти към Европейската комисия. Участвала е в оценяването на научни проекти по Шеста рамкова програма и е утвърдена като оценител в рамките на Седма рамкова програма.
Регистър на академичните длъжности и дисертации към НАЦИД
Web of Science Researcher ID: A-1845-2008
Scopus Author Identifier: 12239369300
ORCID: 0000-0002-6226-1287

ДОЦ. Д-Р ДАНАИЛ МИТЕВ КЪНЕВ
През 1993 г. е завършил Висш институт по зооинженерство и ветеринарна медицина – Стара Загора със специалност животновъдство, степен магистър.
Постъпва на работа като научен сътрудник в Земеделски институт – Шумен през 1994 г. в секция „Хранене и технология“.
Подготвя дисертация за образователната и научна степен „Доктор“ на тема: „Проучване влиянието на някои белтъчни компоненти върху продуктивността на растящи прасета“.
Научните направления по които работи са:
- използване на белтъчни компоненти при хранене на свине;
- опазване на околната среда от азотни замърсявания;
- използване на добавки при хранене на свине.
Участвал е в написването на 1 книга, 14 научни и 2 научно-популярни статии и в 12 научно-изследователски проекта.Взема участие в 5 международни конференции и 1 семинар в България и в 2 международни конференции в Украйна с доклади.
Регистър на академичните длъжности и дисертации към НАЦИД
Web of Science Researcher ID: HDN-8579-2022
Scopus Author Identifier: 57211466602
ORCID: 0000-0001-6896-9502

ДОЦ. Д-Р ГЕРГАНА ЙОРДАНОВА МАРЧЕВА
Завършила е бакалавърската си степен със специалност „Агроном-Животновъд“, а магистърската сис степен със „Свиневъдство“. Понастоящем работи като научен сътрудник в Земеделски институт – Шумен. Има придобита образователна и научна степен „Доктор“ и към момента заема академичната длъжност „Доцент“. Има краткосрочни специализации в Румъния, Турция, Албания и Испания. От 2014 г. е член на АРЧШПБ – гр.Русе. За последните 5 години има 17 публикувани научни статии, 7 задачи в 4 планови научни проекта.
Регистър на академичните длъжности и дисертации към НАЦИД
Web of Science Researcher ID: EHD-1317-2022
Scopus Author Identifier: 56925450000
ORCID: 0000-0001-6671-0249

ГЛ. АС. Д-Р ТАНЯ ИВАНОВА НИКОЛОВА
Завършва Тракийски университет – гр. Стара Загора, специалност зооинженерство през 2000 год. Същата година постъпва на работа в Експериментална база към Земеделски институт – Шумен като “Зооинженер по селекция и развъждане”. През 2004 година е зачислена в Земеделски институт като редовен докторант – специалност свиневъдство и през 2009 година защитава дисертационен труд на тема “Влияние на различни начини на отглеждане върху растежа и възпроизводителните способности на женски прасета от Дунавска бяла и Ландрас”. От 2011 год. работи като асистент в Земеделски институт. Има 4 научни публикации, 1 участие в международна конференция и е участвала в разработването на един научноизследователски проект. Научни направления по които е работила: технология, поведение и репродукция на свинете.
Регистър на академичните длъжности и дисертации към НАЦИД
Web of Science Researcher ID: JXM-8636-2024
Scopus Author Identifier: 57194627401
ORCID: 0000-0001-9347-6654

ГЛ. АС. Д-Р КАТЯ ДИМИТРОВА ЕНЕВА
Завършила е Тракийски университет – гр. Стара Загора през 2012г., специалност зооинженерство. От 2016 г. е зачислена като докторант към Земеделски институт-Шумен, научна специалност Свиневъдтсво. През 2021г. е защитила успешно докторска дисертация на тема” Генетични насоки в развъдния процес и потребности от хранителни вещества при свине от различни произходи”. От 2021г. и понастоящем е научен сътрудник в Земеделски институт – Шумен. Участва в един научно изследователски проект към ССА. Има 11 научни публикации.
Регистър на академичните длъжности и дисертации към НАЦИД
Web of Science Researcher ID: ETL-6650-2022
Scopus Author Identifier: 57223212833

АС. МАРИЯНА ЮРИЕВА ПЕТРОВА
Регистър на академичните длъжности и дисертации към НАЦИД
Web of Science Researcher ID:
Scopus Author Identifier:

НАУЧНИ СЪТРУДНИЦИ В ОВЦЕВЪДСТВО

ДОЦ. Д-Р НЕВЯНА ЖИВКОВА СТАНЧЕВА
Завършила е СПбГАУ – г. Санкт-Петербург – Русия – 1990г., специалност „обща зоотехника“, квалификация „зооинженер“. През 1999 г. е зачислена като редовен докторант към НИИБ – гр. Шумен, специалност „Овцевъдство и козевъдство“. През 2003 г. Защитава дисертационен труд на тема „Фенотипни и генотипни параметри на селекционните признаци при новосъздаваната високомлечна популация овце в страната“. От 2004 г. работи като научен сътрудник към Земеделски институт – гр. Шумен в секция „Генетика и селекция“ – направление селекция в овцевъдството. През 2011 г. придобива научното звание Доцент. От 2011 до 2014 г. е ръководителл на БНОМ. Член на Експертен съвет по животновъдство към Селскостопанска академия от 2017 – 2019 г. Научен секретар на ЗИ-Шумен от 2017 година. Секретар на Научен съвет по Животновъдство към ССА от 2019 година.
Насоките на изследователската й дейност са в областта на:
– развъждане, генетика, селекция и репродукция на овце от различни продуктивни направления;
– генетическо усъвършенстване и оценка на параметрите на селекционните признаци с изразена стопанска стойност на овце от различни продуктивни направления;
– съхраняване на развъжданите в Р. България породи овце;
– качество на месото;
– състав, свойства и технологични качества на млякото;
– молекулярна генетика.
В тази област има над 90 научни публикации, цитирани в над 500 наши и международни издания. Автор на 7 Развъдни програми за овце от различни породи. Участвала е в над 10 национални проекта към ССА, на 4 от които е ръководител. Участвала е и в Национална научна програма на МОН – „Репродуктивни биотехнологии в животновъдството в България“. Била е член в 2 успешно приключили проекта към ФНИ (за разработване на ДНК маркери за месото при три породи овце и за функционални храни). Ръководител на проект към ФНИ на тема „Идентифициране на генни маркери свързани с икономически важни признаци при комерсиални породи овце“.
Регистър на академичните длъжности и дисертации към НАЦИД
Web of Science Researcher ID: ABZ-8922-2022
Scopus Author Identifier: 36151272300
ORCID: 0000-0002-5908-6916

ДОЦ. Д-Р ГЕНОВЕВА ПЕТРОВА СТАЙКОВА
Завършва Тракийски университет – гр. Стара Загора през 1990 година, специалност зооинженерство. От 2002 г. е редовен докторант в Земеделски институт гр. Шумен, специалност „Овцевъдство“. Разработва дисертационен труд на тема „Проучване върху величината на продуктивните признаци на овце от Каракачанската порода и Медночервеното шуменско отродие“. През 2005 г. придобива образователна и научна степен „Доктор“. От 2006 г. работи като научен сътрудник в Земеделски институт гр. Шумен – секция „Генетика и селекция“ по научна специалност – Овцевъдство. През 2014 година заема академична длъжност „Доцент“.
Научни интереси проявява в областта на:
- Генетика и селекция в овцевъдството
- Развъждане, хранене и репродукция на овце
- Съхранение на Националния генофонд от аборигенни породи овце
- Съхранение и генетическо усъвършенстване на тънкорунни породи овце.
Научна продукция – 33 научни публикации, 11 научнопопулярни и 3 развъдни програми. Съавтор е на книгата „Каракачанската овца – обобщени изследвания“, 2004.
Участва в 1 международен и в 12 национални научни проекта.
Регистър на академичните длъжности и дисертации към НАЦИД
Web of Science Researcher ID: KHC-6963-2024
Scopus Author Identifier: 56032110000
ORCID: 0000-0002-2705-3685

НАУЧНИ СЪТРУДНИЦИ В ГОВЕДОВЪДСТВО

ДОЦ. Д-Р ЙОРДАНКА ЙОРДАНОВА ИЛИЕВА
Завършила е ВИЗВМ гр. Стара Загора специалност „Зооинженер“ през 1992 година. От 2003 г. е редовен докторант в Земеделски институт гр. Шумен, специалност „Биволи и говеда“. Разработва дисертационен труд на тема „Оптимизиране на продуктивния живот при биволици от породата Българска Мурра“ . През 2006 г. Придобива образователна и научна степен „Доктор“. От 2012 г. работи като научен сътрудник по биволовъдство в Земеделски институт гр. Шумен. Основната научна дейност и интереси са в областта на репродукция и селекция на биволи и говеда. Има публикувани 32 научни статии, 2 книга и 1 научно-популярна статия.
Член е на съюза на зооинженерите България.
Регистър на академичните длъжности и дисертации към НАЦИД
Web of Science Researcher ID: AAI-2590-2021
Scopus Author Identifier: 57206164671
ORCID: 0000-0002-2449-9956

ДОЦ. Д-Р ПЕНЧО ИВАНОВ ПЕНЧЕВ
Доц. д-р Пенчо Иванов Пенчев, роден на 17-ти януари 1968 г., е завършил ВИЗВМ, Стара Загора (сега Тракийски университет) със специалност магистър. Научната му дейност стартира с тригодишна доктурантура и защита на дисертация за степен „Доктор“ през октомври 1999 г. на тема: Проучване на фенотипните и генотипни параметри на селекционните признаци при новосъздаваната популация биволи в страната. В Земеделски институт – Шумен работи от април 2001 г., а научното звание Доцент получава през декември 2014 г. Работи в научните направления развъждане, селекция и репродукция при биволи и говеда, като публикационната му активност се отличава с над 40 научни и научно-популярни статии (с общ импакт фактор IF=2,95), цитирани в над 90 източника (IF=22,10), както и с h-индекс 5. Участието му в текущи проекти включва работа по оценка на репродуктивната ефективност, инбридинга и хомозиготността при биволи, както и по разработването на оптимизирани системи на развъждане за усъвършенстване на продуктивността и качеството на продукцията. Член е на Българска национална асоциация за развитие на биволовъдството, в рамките на която е съавтор в разработване на Развъдна програма за биволите от породата Българска Мурра, участва в Единадесети Световен Конгрес по Биволовъдство, Картахена, Колумбия, 23-25 ноември 2016 г. и е редовен делегат на ежегодния Ден на бивола и на съпътстващата го конференция през октоври в гр. Кюрсдорф, Саксония, Германия.
През януари 2004 г. получава 5-дневно обучение по приложение на флоу-цитометрията при селскостопанските животни в Клиниката по радиобилогоия към Университета в Мюнстер, Германия, а през март 2008 г. – двудневен курс по програма FP7 на ЕС в София. През май 2017 г. в рамките на програма Erasmus+ участва в десетдневен курс на обучение на Международната федерация по биволовъдство (IBF) на тема Управление и отраслово развитие на биволовъдството, Италия. Владее отлично английски и руски език.
Регистър на академичните длъжности и дисертации към НАЦИД
Web of Science Researcher ID: GBR-7881-2022
Scopus Author Identifier: 57202494591
ORCID: 0000-0002-3219-0668

ДОЦ. Д-Р ТАТЯНА ВЕСКОВА ИВАНОВА
Завършила е ВИЗВМ – гр. Стара Загора през 1991г. специалност „Зооинженерство“, квалификация „Зооинженер“. През 2002г. е зачислена като редовен докторант към Земеделски институт – гр. Шумен, специалност „Говедовъдство и биволовъдство“. През 2005 г. защитава дисертационен труд на тема „Проучване върху продуктивните признаци на Черношареното говедо в Земеделски институт гр.Шумен за оптимизиране на селекционния процес“. От 2006 г. работи като научен сътрудник към Земеделски институт гр. Шумен. Насоките на научноизследователската и дейност са в областта на млечното говедовъдство, генетическо усъвършенстване и оценка параметрите на селекционните признаци. От 2015 г. заема академичната длъжност доцент по научна специалност „Говедовъдство и биволовъдство“. Има 39 научни публикации в международни и български реферирани списания, национални и чуждестранни сборници, научнопопулярни списания. Участвала в разработването на девет научноизследователски проекти и две научноприложни разработки.
Регистър на академичните длъжности и дисертации към НАЦИД
Web of Science Researcher ID: CXI-8768-2022
Scopus Author Identifier: 57188736423

АС. РАДЕНА КАМЕНОВА НЕНОВА
Регистър на академичните длъжности и дисертации към НАЦИД
Web of Science Researcher ID: DJR-2861-2022
Scopus Author Identifier: 57221421210
ORCID: 0000-0002-0190-5456