НАУЧНА КОНФЕРЕНЦИЯ

НАУЧНА КОНФЕРЕНЦИЯ С МЕЖДУНАРОДНО УЧАСТИЕ
„ИНОВАЦИИ В АГРАРНАТА НАУКА ЗА ЕФЕКТИВНО ЗЕМЕДЕЛИЕ”
Организатор: Земеделски институт – Шумен
Цели и тематика:
Основна цел на конференцията е да се проследят и очертаят бъдещите насоки на научните изследвания, съобразени с основните проблеми на земеделието и предлагащи добри практически решения в земеделското производство.
Конференцията цели да даде възможност на учени от България и от други страни да:
— Да обменят информация за новостите в земеделската наука, позволяващи устойчиво развитие на отрасъла
— Да обсъдят възможностите за практическо приложение на съвременни технологии в земеделието
— Да направят предложения и препоръки по обсъжданите проблеми
Основни тематични направления:
Селекция, развъждане и технологии на хранене и отглеждане на селскостопанските животни;
Селекция, семепроизводство и технология на отглеждане при културните растения.
Докладите ще бъдат отпечатани в следните списания:
Доклади и постери: Програмата на конференцията предвижда пленарни доклади, а също доклади и постери по избор (заявка). Официални езици на конференцията са английски и български.
ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ ЗА ПРОВЕДЕНИТЕ КОНФЕРЕНЦИИ ПРЕЗ ГОДИНИТЕ:
СЕПТЕМВРИ 2023 г.
На 28.09.2023 за 12 пореден път в Земеделски институт – Шумен се проведе научна конференция с международно участие „Иновации в земеделската наука за ефективно земеделие“. Конференцията се съфинансира от Фонд Научни Изследвания към Министерство на образованието по договор КП 06 – МНФ/15. В нея взеха участие около 70 научни работници от 3 чуждестранни научни организации – Университета в Хърпър Адамс, Обединено кралство, Институт по генетика и биотехнологии на Полската Академия на науките, Полша, Научно-изследователски институт по биология и хранене на животните, Румъния и 15 български научни организации – Тракийски Университет – Стара Загора, Технически университет – Варна, Русенски университет „Ангел Кънчев, Лесотехнически университет, Институт по животновъдни науки – Костинброд, Институт по земеделие – Карнобат, Институт по фуражни култури – Плевен, Институт по растителни и генетични ресурси, Садово, Институт по планинско животновъдство и земеделие – Троян, Институт по рибарство и аквакултури, Пловдив, Земеделски институт – Стара Загора, Институт по царевицата – Кнежа, ИЗС „Образцов чифлик“ – Русе. Бяха представени общо 32 научни съобщения в няколко сесии – пленарна и две специализирани – по животновъдство и растениевъдство. Докладите и постерите бяха в областите: генетика, селекция и репродукция в животновъдството, селекция, семепроизводство и агротехника на растенията, системи за хранене на селскостопанските животни, технологии на отглеждане и производство на качествена животинска и растителна продукция, опазване на околната среда и намаляване на парниковите газове, използване на местните ресурси.
В момента Земеделски институт – Шумен разработва 5 проекта в областта на животновъдството и 4 проекта в областта на растениевъдството към Селскостопанска Академия – София, както и два международни проекта: проект към Европейския Съюз по програма COST за идентифициране и приложение на прояви на положително поведение при селскостопанските животни; сътрудничество с Австрия в областта на приложение на алтернативни добавки (стевия) за получаване на екологично чиста продукция при биволи. Земеделски институт – Шумен работи по проект към ФНИ на МОН за идентифициране на генетични маркери, свързани с продуктивните признаци при овце.
ЮНИ 2022 г.
Научна конференция с международно участие на тема: „Иновации в аграрната наука за ефективно земеделие”
02.06.2022 – 03.06.2022
По време на научната конференция са представени повече от 39 научни съобщения под формата на доклади (10) от които 6 по животновъдство и 4 по растениевъдство. Постерната сесия включва 29 научни съобщения: 14 по животновъдство и 15 по растениевъдство
Представените доклади обхващат почти всички подотрасли на селското стопанство:
В областта на животновъдството са представени проучвания свързани с развъждане, хранене и технологии за отглеждане на говеда и биволи, свине и овце.
В областта на растениевъдството изследванията са насочени към селекция, семепроизводство и агротехника на различни сортове пшеница, царевица, цвекло и сорго и др.
В научната конференция участват учени от следните научни организации и университети:
-Harper Adams University
-Тракийски университет, Стара Загора
-Аграрен университет – Пловдив
-Земеделски институт – Стара Загора
-Институт по животновъдни науки – Костинброд
-Институт по планинско животновъдство и земеделие- Троян
-Институт по рибарство и аквакултури – Пловдив
-Опитната станция по животновъдство и земеделие – Смолян
-Институт по Земеделие и Семезнание «Образцов чифлик» Русе
-Институт по земеделие – Карнобат
-Лесотехнически университет – София
Модератори:
Доц. д-р Геновева Стайкова
Доц. д-р Станимир Енчев
Снимки от събитието:






СЕПТЕМВРИ 2019 г.




СЕПТЕМВРИ 2018 г.
На 27-28.09.2018 година в Земеделски институт – Шумен се проведе традиционната IX та научна конференция с международно участие на тема: ИНОВАЦИИ В АГРАРНАТА НАУКА ЗА ЕФЕКТИВНО ЗЕМЕДЕЛИЕ. На форума се осъществи трансфер на знания и технологии между научни организации от страната и чужбина, стратегически партньорства между институциите за съвместна работа по проекти и популяризиране на иновативни научни разработки. Форумът предостави възможност за участие на млади изследователи, допринесе за тяхното кариерното развитие и приложението на иновации в практиката.
Земеделски институт – Шумен посрещна утвърдени учени от Великобритания, Полша, Русия и Македония. Партньорските отношения на Земеделски институт – Шумен с Harper Adams University – UK се развиват ползотворно в областта на животновъдството от 4 години. Тази година участие в конференцията взеха Dr. Stephen Mansbridge и Dr. Vasil Pirgozliev, а в предишните две конференции и Dr. Pol Rouz. Присъствието на prof. Jarosław Olav Horbańczuk – Директор на Institute of Genetics and Animal Breeding, Polish Academy of Sciences, заедно с неговите колеги prof. Atanas Atanasov и dr. Artur Jóźwik положи основите на сътрудничеството с Полската академия на науките, обсъдени бяха идеи и насоки за съвместни проекти. Руският изследователски институт по физиология, биохимия и хранене на животни беше представен от неговия директор Евгений Леонидович Харитонов, а Veterinary medicine faculty – Bitola, R. Macedonia, Department of Animal Nutrition от Goce Cilev.
Официални гости на конференцията бяха Заместник-председателят на ССА проф. Мая Игнатова и директори на институти и опитни станции от системата на ССА. Бяха представени 26 научни разработки в областта на животновъдството и 30 проучвания в растениевъдството, а броят на всички участници в конференцията беше над 70 научни работника, включително от Аграрен Университет – Пловдив, Институт по животновъдни науки – Костинброд, Институт по почвознание – Пушкаров, София , Институт по фуражни култури – Плевен, Институт по планинско земеделие и животновъдство – Троян, Добруджански земеделски институт, Институт по земеделие – Карнобат, Научни центрове по земеделие Средец, Хан Крум Търговище и др.
Работни езици на конференцията бяха английски и български, но докладите бяха изнесени основно на английски. По време на форума учените обмениха информация за най-новите тенденции и достижения в аграрната наука и обсъдиха възможностите за практическо приложение на съвременните методи и технологии в земеделието, както и насоките за бъдещо сътрудничество по проекти. И в двете секции бяха проведени ползотворни дискусии и обмяна на мнения по дискутираните теми.
На 28.09.2018 г. в Земеделски институт – Шумен, съвместно с Европейската асоциация „Sorgum ID”, се проведе открит ден на соргото.
Интересът към събитието беше голям.
Присъстваха Председателя на ССА проф. д-р В .Николов, Зам. Председателя на ССА Проф. д-р М. Игнатова, Г-н Шарл-Антоан Куртоа, представител на „Sorgum ID”, колеги от други институти от системата на ССА, представители на фирми вносители на семена от сорго, както и много земеделски производители от Североизточна България. Фирмите-участнички направиха представяне на възможностите за използване на соргото като перспективна за развитието на земеделието в България зърнена култура. След кратко представяне на всички участници беше посетено демонстративното поле на ЗИ – Шумен. На присъстващите бяха представени последните достижения на Европейската селекция на сорго, включващи 19 хибрида за зърно и 5 хибрида за производство на зелена маса, в
това число и новите сортове на ЗИ – Шумен – Ендже 1, Максиред и Максибел.
На организираното от Земеделски институт – Шумен демонстративно поле всички присъстващи можаха да се убедят, че соргото е култура с голямо бъдеще и то ще заема все по-голям дял от сеитбооборота в България.
Конференцията се проведе с финансовата подкрепя на ФНИ, съгласно Договор № ДПМНФ 01/30 от 23.08.2018 г.





