Земеделски институт – Шумен взе участие в юбилейните тържества по повод 160 години от създаването на конезавод „Кабиюк“ на 01 и 02 ноември 2024 година на територията на стопанството в село Коньовец.
Директорът на ЗИ – Шумен – проф. д-р Цветан Кикиндонов, доц. д-р Станимир Енчев (зам. директор на ЗИ – Шумен) и доц. д-р Геновева Стайкова представиха дейността на института и уникални продукти, собствено производство. Проф. д-р Ц. Кикиндонов поднесе поздравителен адрес към ръководството и колектива на Държавно предприятие „Кабиюк“ и подчерта приноса на стопанството за развитието на коневъдството и овцевъдството в България, както и за съхранението на автохтонни породи говеда и овце в генетичен резерват. Официалните лица, организаторите и гостите на празника имаха възможност да посетят щанда на ЗИ Шумен и да опитат месни и млечни деликатеси, маджун от захарно цвекло и други производни продукти от продукцията на производствената база към института.

По време на събитието се проведоха интересни и ползотворни срещи и дискусии относно съхранението на биологичното разнообразие чрез рационално използване, усъвършенстване на отглежданите породи животни и сортове растения, повишаване на продуктивността и производство на качествени храни, полезни за здравето на потребителите. Изпълнителният директор на ДП „Кабиюк“ Мартин Маринов заяви, че контактите и сътрудничество между учените от ЗИ Шумен и ръководството на предприятието са много ползотворни и трябва да се разширяват в бъдеще. На събитието присъстваха зам. министърът на земеделието и храните – Янислав Янчев, изпълнителният директор на „Кабиюк“ – Мартин Маринов, съветникът на президента по селско стопанство и бивш министър – Явор Гечев, изпълнителният директор на Изпълнителната агенция по селекция и репродукция в животновъдството – инж. Георги Йорданов, директор на ОДБХ Шумен – д-р Катя Райкинска, областният управител на Шумен – Бейнур Ахмед, зам. кметът на община Шумен – Николай Колев, депутати и кметове от региона и други официални представители на институции, свързани с животновъдството и земеделието. По време на церемонията за празника официалните лица и гостите имаха възможност да наблюдават дефиле на жребци и кобили от седем основни, дългогодишно селекционирани елитни породи – Чистокръвна Арабска, Чистокръвна Английска, Арабска тип Шагия, Източнобългарска, Плевенска, Хафлингер и Шотландско пони. Конезаводът „Кабиюк“ е най-стария конезавод в България, основан през 1864 година.



